Налаштування
Шрифт:
Колір:
Фото:

Кількісний та якісний склад державних службовців і посадових осіб органів місцевого самоврядування Харківської області у 2010 році

Державні службовці складають досить вагому категорію працівників, яка забезпечує в країні управління на всіх рівнях.
Станом на 31 грудня 2010 року кількість працівників, які були зайняті в органах виконавчої влади та місцевого самоврядування Харківської області і мали статус державних службовців або посадових осіб місцевого самоврядування, склала 19,5* тис. осіб (2,9% від загальної кількості найманих працівників підприємств та організацій області). Протягом року їхня чисельність скоротилась на 1,3% або 0,3 тис. осіб.
За даними державного статистичного спостереження, чисельність осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про державну службу», станом на 31 грудня 2010 року склала 14,1 тис. осіб. При цьому, серед кожних 100 державних службовців 25 – займали посади керівників, а решта – посади спеціалістів.
Аналіз структури кількості державних службовців показав, що як і торік, більшість керівників (59,4%) мали шосту категорію, а серед спеціалістів – сьому (47%).
Розподіл кількості державних службовців за статтю показав, що чоловіків серед них майже у чотири рази менше, ніж жінок, однак саме їм вдається зберігати явно лідуюче, порівняно з останніми, положення. Так, найвищі керівні посади (1–4 категорій) займали здебільшого чоловіки, натомість на посадах 5 та 6 категорій переважали жінки, тобто спостерігався гендерний дисбаланс керівників законодавчої, виконавчої та судової влад.
Як свідчать дані державного статистичного спостереження, серед чоловіків кожен третій (37,4%) займав керівну посаду, а серед жінок – лише кожна п’ята (22,2%).
Установи і організації, де працюють державні службовці, відрізняються досить стабільним кадровим складом. Майже половина працюючих (44,7%) перебувала на державній службі від 5 до 15 років, від 15 до 25 років -15,1% а 4,1% – понад 25 років.

Розподіл службовців за стажем державної служби по категоріях посад станом на 31 грудня 2010 року
(у % до загальної кількості державних службовців)



За даними статистичного спостереження станом на 31 грудня 2010 року кількість державних службовців, які мають повну вищу освіту, склала 11,8 тис. осіб, або 84% від загальної чисельності і порівняно з попереднім роком збільшилась на 1,8%. Поряд з цим, 75 державних службовців мали науковий ступінь та 19 – вчене звання.
Ефективність роботи державних службовців у певній мірі залежить від рівня їхньої професійної підготовки. З метою його підвищення протягом 2010 року пройшли навчання майже 1,2 тис. осіб, або 8,6% від загальної кількості державних службовців.
За даними щорічного державного статистичного спостереження, станом на 31 грудня 2010 року в області нараховувалось 5,4 тис. посадових осіб, зайнятих в органах місцевого самоврядування, з них – 41% займали посади керівників, 59% – спеціалістів. Хоча серед посадових осіб органів місцевого самоврядування – три чверті становили жінки, але на посадах керівників вищого рангу (1–4 категорії) переважну більшість складали чоловіки – 68,6%.
За віком найбільш чисельну групу становили жінки у віці до 35 років – 31,9% та чоловіки у віці від 46 до 54 років – 29,3%.
Для установ органів місцевого самоврядування характерним є стабільний кадровий склад. Так, стаж роботи у цих установах від 3 до 10 років мав кожен другий працюючий, від 10 до 25 років – кожен третій, а 5% посадових осіб органів місцевого самоврядування – понад 25 років.
Освітній рівень посадових осіб місцевого самоврядування дещо нижчий, ніж державних службовців: 79,1% мали повну вищу освіту, при цьому 82,2% – серед керівників та 76,9% – серед спеціалістів, а кожен четвертий працюючий – неповну або базову вищу. Разом з тим 16 осіб мали науковий ступінь, та 5 – вчене звання.
Рух кадрового складу у 2010 році серед державних службовців та осіб органів місцевого самоврядування характеризується такими даними: протягом року було прийнято 3.3 тис. осіб, з них 2,0 тис. осіб – на конкурсній основі. Слід зазначити, що майже кожен третій із загальної кількості прийнятих раніше мав статус державного службовця.
У 2010 році вибуло 3,5 тис. осіб, з них кожен третій – з посад керівників. При цьому 19,3% керівників звільнились з посади за власним бажанням.

______________________

 *У загальній кількості державних службовців не враховано: військовослужбовців, працівників податкової адміністрації, дипломатичної та митної служб, окремих категорій працівників юридичних установ, трудові відносини яких регулюються іншими законодавчими актами.   

Начальник
Головного управління
статистики у Харківській області О.С. Никифоров