Неповна зайнятість працівників на підприємствах, в організаціях та установах Харківської області у листопаді 2010 року
Середньооблікова чисельність штатних працівників підприємств, установ та організацій області у листопаді 2010 р. становила 658,3* тис. осіб , що на 0,5% менше, ніж у попередньому місяці.
Упродовж листопада п.р. кожен працівник в середньому відпрацював 153 години, що дорівнювало 86,9% табельного фонду робочого часу, встановленого цей місяць.
За умови забезпечення повної зайнятості працівників у листопаді 2010 року було б достатньо в цілому по області 97,8% від їхньої штатної чисельності, тобто надлишок робочої сили складав 2,2%, або 14,3 тис. осіб. На промислових підприємствах виявилось зайвими 6% працюючих, або 10,8 тис. осіб.
На окремих підприємствах, в організаціях та установах області мала місце вимушена неповна зайнятість, яка викликана економічними причинами. Так, у листопаді п.р. 0,2% (або 1,4 тис. осіб) працюючих області перебувало у відпустках без збереження заробітної плати (на період припинення виконання робіт), 4,2% (або 27,4 тис. осіб) – з економічних причин працювало у режимі неповного робочого дня (тижня).
Вимушені неоплачувані відпустки застосовувалися, переважним чином, адміністрацією будівельних організацій, де у цьому режимі перебувало 1,6% від загальної чисельності працюючих.
Чисельність працівників, які перебували у відпустках без збереження заробітної плати (на період припинення виконання робіт) у листопаді 2010р. порівняно з попереднім місяцем скоротилась на 0,2%.
Режим неповного робочого дня (тижня) був поширений у будівництві, промисловості та сільському господарстві. У цих видах діяльності 6,4%–13,1% працівників з економічних причин працювали у вищевказаному режимі.
За місяць чисельність працюючих у режимі неповного робочого дня (тижня) зросла на 6,2%, а найвищими темпами – в організаціях, працівники яких зайняті наданням комунальних та індивідуальних послуг, діяльністю у сфері культури та спорту (у 7,6 раза).
Неповна зайнятість працівників негативно впливає на розмір їхньої заробітної плати. Так, якщо кожен працівник області мав змогу працювати без втрат робочого часу, його заробітна плата збільшилась би на 123 грн., або на 5,7%, у промисловості – на 204 грн., або на 8,7%, у будівництві – на 343 грн., або на 14,5%.
Начальник
Головного управління статистики
у Харківській області О.С. Никифоров
* Дані наведено по підприємствах та їхніх відокремлених підрозділах з кількістю найманих працівників 10 і більше осіб.