Основні засоби Харківської області за 2009 рік
На кінець 2009р. вартість основних засобів підприємств, установ та організацій області (включаючи вартість довгострокових біологічних активів тваринництва і рослинництва та інвестиційної нерухомості) становила
399,7 млрд.грн. За цим показником область займає третє місце після м.Києва та Донецької області.
В вартості основних засобів області по видах економічної діяльності, як і торік, значно переважали засоби, що за призначенням відносяться до діяльності транспорту та зв’язку (64,4%), меншу частку – операції з нерухомим майном, оренда, інжиніринг та надання послуг підприємцям (13,8%) та промисловість (13,5%) (з неї переробна промисловість – 7,9%). Майже по одному відсотку припадає на основні засоби сільського господарства, мисливства, лісового господарства; освіти; торгівлі, ремонту автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку; решта – не склала навіть одного в.п.
На житловий фонд області приходилось 11,7% вартості основних засобів області.
У 2009р. коефіцієнт оновлення (1,7%) основних засобів області, як і раніше, майже втричі перевищував коефіцієнт ліквідації (0,5%) основних засобів, що сприяло збільшенню їх фізичного обсягу.
Найвагоміші обсяги нових основних засобів, введених в дію, за видами економічної діяльності розподілились таким чином: промисловість – 33,6% (з неї переробна промисловість – 17,6%); операції з нерухомим майном, оренда, інжиніринг та надання послуг підприємцям – 18,7%; діяльність транспорту та зв’язку 12,9%.
У 2009р. вибуло 51,4 млрд.грн. основних засобів, у тому числі їх ліквідація становила 3,9% (2,0 млрд.грн.). У вартості ліквідованих засобів більш третини (36,3%) припадає на основні засоби промисловості.
Одним із джерел інвестиційної спроможності підприємств є амортизаційні відрахування. Сума амортизаційних відрахувань по області складала 6,8 млрд.грн., а норма амортизації – 1,7%.
Вартість основних засобів, на які повністю нараховано амортизацію (знос),
_______________
Прим. Дані з основних засобів наведено з урахуванням вартості основних засобів індивідуального житлового будівництва.
але вони продовжують експлуатуватися, становила на кінець 2009р.
21,6 млрд.грн., або 5,4% від усіх наявних засобів Харківщини.
Ступень зносу основних засобів у 2009р. дорівнювала 80,6% (житлових будівель – 52,7%).
Заступник начальника Головного
управління статистики О.М.Ракітіна