Самооцінка домогосподарствами Харківської області рівня своїх доходів
(за даними вибіркового опитування домогосподарств у січні 2010 року)
З метою дослідження самооцінки населенням області рівня своїх доходів та економічних очікувань на майбутнє, Головним управлінням статистики у Харківській області проведено вибіркове опитування домогосподарств, які приймали участь у вибірковому обстеженні умов їх життя у 2009р.
За оцінкою матеріального добробуту більшість домогосподарств віднесла себе до бідних (75,4%), до небідних, але ще не представників середнього класу – 24,3%, лише 0,3% домогосподарств віднесли себе до заможних. Водночас 27,5% мешканців Харківщини оцінили рівень своїх доходів як достатній. Постійно відмовляли собі у найнеобхіднішому, крім харчування 71,7% мешканців області. Разом з тим, 0,8% домогосподарств не змогли забезпечити навіть достатнє харчування.
У ході опитування домогосподарствам було запропоновано вказати, яка сума грошей необхідна в середньому кожній особі на місяць щоб не відчувати себе бідними, що є одним з методологічних підходів до визначення суб’єктивної межі бідності. Найбільша частка (46,4%) домогосподарств вказала дохід у розмірі понад 2700 грн. Наступним за ступенем поширення був дохід у розмірі 1900-2300 грн., який зазначило кожне п’яте домогосподарство.
На запитання анкети про цілі та напрями вкладення коштів домогосподарства повідомили, що при значному збільшенні доходів вони спрямували б додаткові кошти у першу чергу: на лікування – 47,3%, на відпочинок – 43,4%, на житло – 43,3%, на побудову техніку – 43,2%, на одяг і взуття – 42%, на їжу – 25,3%, на накопичення – 22,1%, на автомобіль – 15%, на освіту – 11,7%, на розвиток підприємництва та інше – 5,5% домогосподарств.
Для дослідження критеріїв визначення середнього класу як основи стабільного розвитку суспільства, респондентам було запропоновано визначити розмір середньодушового грошового доходу на місяць, який за їх думкою, відповідає мінімальній межі майнового становища середнього класу. Майже половина домогосподарств (47,5%) вважає, що до середнього класу може себе віднести людина, яка має дохід понад 5000 грн. на місяць. Кожне п’яте домогосподарство вказало суму доходу у розмірі 4500–5000 грн. Наступним за ступенем поширення оцінок був дохід у розмірі 3500–4000 грн., який вказали 17,5% респондентів.
Більш ніж половина (58,9%) мешканців Харківської області не сподіваються на істотні зміни свого матеріального становища в наступні 12 місяців. Оптимістично дивиться в майбутнє і сподівається на покращання свого життя тільки 1,5% родин.
Треба відмітити, що 51,3% домогосподарств вважають, що відповідальність за їх добробут повинна нести як держава, так і вони самі. Майже кожна третя родина впевнена, що це обов’язки переважно держави, а кожна шоста вважає, що держава повинна повністю взяти на себе відповідальність за їх добробут. І лише 3% покладаються в цьому питанні винятково на свої сили.
Перший заступник начальника
Головного управління статистики у Харківській області І.Г.Наумов