Налаштування
Шрифт:
Колір:
Фото:

Стан ділової активності промислових підприємств Харківської області у ІІ кварталі 2010р. та очікування на ІІІ квартал 2010р.

Головне управління статистики у Харківській області проводить регулярні щоквартальні обстеження ділової активності промислових підприємств регіону. Мета опитувань – з’ясування думок керівників підприємств щодо змін економічного стану свого підприємства та очікуваних перспектив розвитку. У ІІ кварталі 2010р. у обстеженні брали участь 172 промислових підприємства.

Відповідно до попередніх прогнозів у IІ кварталі 2010 року спостерігалось зростання обсягів промислового виробництва.

Позитивна динаміка обсягів виробництва зафіксована на переважній більшості опитаних підприємств за виключенням тих, що належать до підприємств з виробництва та розподілення електроенергії, газу та води, оброблення деревини та виробництва виробів з деревини (крім меблів), інших галузей промисловості.

Обсяги реалізованої продукції змінювалися синхронно із змінами обсягів виробництва.

Підприємства надають все ж таки низькі оцінки стану обсягів виробництва та реалізації промислової продукції, як на території України, так і за її межами.

Складною є ситуація на підприємствах з обсягами запасів сировини та матеріалів. Тільки 5% респондентів вважають рівень запасів сировини й матеріалів задовільним, 31% – визнали його низьким.

Керівники промислових підприємств відмітили що конкуренція з боку аналогічної продукції у поточному кварталі порівняно з попереднім посилилась.

Коефіцієнт завантаження виробничих потужностей у IІ кварталі 2010р. становить 62,8%. Краще за інших завантажені потужності підприємств інших галузей промисловості, з виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів, добувної промисловості (на 75 – 80%).

Найменш завантаженими виявилися потужності підприємств машинобудування (на 47,5%).

На погляд респондентів, на підприємствах достатньо виробничих потужностей для виконання наявної кількості замовлень.

Ступінь впливу причин, що більш за все стримують виробництво, майже не змінився порівняно з І кварталом: найчастіше респонденти відмічають такі фактори, як низький платоспроможний попит на продукцію, що випускається, нестача оборотних коштів, висока конкуренція з боку вітчизняних та зарубіжних виробників аналогічних товарів, податки.
У ІІ кварталі 2010 року збереглася тенденція до зменшення спискової чисельністі працюючих. Інтенсивніше процес вивільнення працівників проходив на підприємствах з виробництва та розподілення електроенергії, газу та води (баланс -45%), машинобудування (-18%).

Щодо фінансово-економічного стану підприємств – 63% респондентів вважають його задовільним, 31% – поганим.

Керівники промислових підприємств прогнозують подальше зростання обсягів виробництва та реалізації у ІІІ кварталі 2010р. Зниження випуску продукції очікують тільки на підприємствах з виробництва та розподілення електроенергії, газу та води, що є закономірним для сезону.

Підприємства мають наміри і надалі підвищувати відпускні ціни на основну продукцію. У процентному співвідношенні: на 29% опитаних підприємств ціна на продукцію зросте, на 59% – залишиться незмінною, і 7% підприємств вважають за доцільне знизити ціни на свою продукцію.
У наступному кварталі планується незначне збільшення чисельністі працюючих. Зростання чисельності очікується на підприємствах хімічної та нафтохімічної промисловості, з оброблення деревини та виробництва виробів з деревини (крім меблів), з виробництва іншої неметалевої мінеральної продукції, металургійного виробництва та виробництва готових металевих виробів, целюлозно-паперового виробництва; видавничої діяльності.

У ІІІ кварталі 2010р. керівники промислових підприємств сподіваються на покращення фінансово-економічного стану підприємств.

 

 

 

В.о. начальника Головного управління
статистики у Харківській області                     О.Г.Мамонтова

Довідки за телефоном: (057) 706-26-63
 
Веб-сайт Головного управління статистики: http://uprstat.kharkov.ukrtel.net
 ©Головне управління статистики у Харківській області, 2010