Налаштування
Шрифт:
Колір:
Фото:

Інформація про діяльність Східної державної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки Держатомрегулювання України за І квартал 2012 року

Східна державна інспекції з ядерної та радіаційної безпеки Держатомрегулювання України (Східна держінспекція) в межах наданих повноважень забезпечує реалізацію державної політики в сфері використання ядерної енергії, додержання вимог ядерної та радіаційної безпеки, ліцензування діяльності з використання джерел іонізуючого випромінювання на відповідній території.
На території Харківської області станом на 01.04.12 знаходиться 386 підприємств, організацій та установ, які використовують джерела іонізуючого випромінювання (ДІВ), в тому числі: в промисловості та науково-дослідних закладах - 103, лікувально-профілактичних установах – 283. Найбільш широке використання ДІВ в медичних закладах, які використовуються для променевої терапії та діагностики захворювань.
Східною держінспекцією згідно з затвердженим Держатомрегулювання України планом наглядової діяльності на 2012 рік здійснювався державний нагляд за дотриманням підприємствами, установами та організаціями Харківської області вимог законодавства України, норм, правил і стандартів з ядерної та радіаційної безпеки, умов виданих ліцензій у сфері використання ядерної енергії. У І кварталі 2012р. Східною держінспекцією проведено 43 інспекції та інспекційні обстеження підприємств, установ та організацій Харківської області.
Особлива увага при здійсненні наглядової діяльності приділялась таким питанням:
- забезпечення фізичного захисту ДІВ;
- забезпечення державної реєстрації ДІВ;
- забезпечення належної підготовки та перепідготовки персоналу з питань радіаційної безпеки;
- забезпечення технічного обслуговування ДІВ;
- підтримання в належному стані системи обліку і контролю ДІВ, тощо.
За виявленими фактами правопорушень Східною держінспекцією прийняті відповідні заходи впливу до підприємств, організацій та установ, в тому числі, притягнуто до адміністративної відповідальності 5 посадових осіб на загальну суму 850,0 грн.
З метою забезпечення колегіальності та відкритості рішень в Східній держінспекції працює Ліцензійна комісія, яка забезпечує розгляд ліцензійних справ та надає пропозиції щодо прийняття рішення про видачу, відмову у видачі, переоформлення, продовження чи зупинення дії, анулювання і поновлення строку дії ліцензії, а також внесення змін до ліцензії у сфері використання ядерної енергії - використання джерел іонізуючого випромінювання, а саме, генеруючих пристроїв, крім прискорювачів з енергією прискорення більше 1 МеВ.

 

Згідно з затвердженим Держатомрегулювання України планом ліцензування на 2012 рік у І кварталі поточного року передбачалось ліцензування діяльності з використання ДІВ 12 підприємств, організацій та установ Харківської області.
Фактично розглянуто 17 ліцензійних справ підприємств, організацій та установ Харківської області, з них Ліцензійною комісією Східної держінспекції розглянуто – 15 справ, Ліцензійною комісією Держатомрегулювання України – 2 справи.
За результатами засідань Ліцензійних комісій прийняті позитивні рішення щодо видачі 4 ліцензій (медичним установам), переоформлення 3 ліцензій, внесення змін до 10 ліцензій.
Східною держінспекцією здійснювався поточний аналіз стану радіаційної безпеки підприємств, організацій та установ Східного регіону за звітною документацією, яка надавалась Ліцензіатами. Було здійснено аналіз 165 звітів про стан радіаційної безпеки за 2011 рік Ліцензіатів, які знаходяться на території Харківської області.
За результатами аналізу встановлено, що Ліцензіатами у 2011 році в основному забезпечувався необхідний рівень радіаційної безпеки при проведенні діяльності з джерелами іонізуючого випромінювання. Разом з тим, було встановлено перевищення контрольних рівнів опромінення персоналу категорії «А» в Державній установі «Інститут медичної радіології ім. С.П.Григор’єва Академії медичних наук України» (2 особи), Комунальному закладі охорони здоров’я «Харківська міська дитяча поліклініка № 15» (2 особи). Комісіями зазначених установ були проведені службові розслідування даних випадків, за результатами розслідування вжиті відповідні заходи. Також за результатами розгляду звітів були виявлені наступні недоліки:
- не переоформлено ліцензії на право провадження діяльності з використання ДІВ, у зв’язку з реорганізацією Ліцензіатів;
- не внесені зміни до ліцензій на право провадження діяльності з використання ДІВ, в частині, поширення дії ліцензії на додаткові ДІВ, які були придбані у 2011 році;
- своєчасно не проведено навчання та перевірку знань з радіаційної безпеки у особи відповідальної за радіаційну безпеку, членів постійно-діючої комісії з перевірки знань з радіаційної безпеки у персоналу;
- не надані до Реєстрового центру Державного регістру ДІВ (м. Харків) відомості про ДІВ, придбані та списані у 2011 році;
- не внесені зміни до ліцензій, у зв’язку із зміною найменування організацій.
Керівництву підприємств, установ та організацій надані листи-приписи щодо усунення виявлених порушень з визначенням відповідних термінів виконання.
Стан радіаційної безпеки в Харківській області зумовлений наявністю підприємств, організацій та установ, що використовують радіаційно-небезпечні технології і речовини, і їх впливом на обслуговуючий персонал, населення та навколишнє природне середовище і є задовільний.
Радіаційних аварій та інцидентів з ДІВ у І кварталі 2012 року на території Харківської області не зафіксовано.

Начальник Східної держінспекції
з ядерної та радіаційної безпеки
Держатомрегулювання України О.Беззабава